Bebek Şekeri Nikah Şekerini Solladı

Bebek Şekeri
Bebek Şekeri

Yarının damatları, gelinleri şekerlerini artık kundaktayken dağıtıyor. Son 10 yılda yaygınlaşan doğum şekeri dağıtma alışkanlığı hızla yaygınlaştı. Satışları nikah şekerini geride bırakmak üzere. Doğumda hastaneye ya da eve gelen ziyaretçilere verilen bebek şekerleri o kadar çok talep görüyor ki, piyasadaki çeşitleri binleri buluyor.

 

Bebek şekerleri son 10-15 yılın ürünü. Ancak son yıllarda nikah şekeri gibi olmazsa olmaz haline gelmeye başladı. Şekerler bebek doğduktan sonra hastanede ya da evde ziyarete gelenlere veriliyor. Kimi aileler bebek için düzenledikleri mevlitlerde bu şekeri vermeyi tercih ediyor. Bebek şekeri, tıpkı nikah şekerinde olduğu gibi çikolata veya şekerle hazırlanabiliyor. Bebeklerinin doğumuna ait, tanıdıklarına kalıcı bir hatıra vermek isteyenler süslemeli olanları tercih ediyor.

Bebek şekerleri, badem şekeri, akide şekeri, üzeri baskılı veya kağıtlı çikolata ile hazırlanabiliyor. Tıpkı nikah şekerindeki gibi simli ceviz, lavanta kesesi, midye kabuğu veya kutu alternatiflerinden biriyle bebek şekerini hazırlatabiliyorsunuz. Ancak bebek şekerlerinde bebeklere dair çok daha sevimli onlarca obje kullanmak mümkün. Küçük bir biberon, bir patik, puset, kalp, beşik ya da nazar boncuğu, en çok da bebek şeklindeki biblolar rağbet görüyor.

Renklendirmede klasik kız ve erkek renkleri olan pembe ve mavi başta geliyor. Kızlar için açık pembe, erkekler için açık mavi renkler tercih ediliyor.

Fiyatlar adet başına 75 kuruştan başlıyor. Pelit Çikolataları’nda, bebek şekeri talebi her yıl yüzde 40-50 oranında artıyor. Pelit’te 30’a yakın modelin adet fiyatları 4,50 ile 7 YTL arasında.

Melodi Çikolata, pembe veya mavi drajeler ya da draje üzerinde bebek resimleri üretiyor. Nazar boncuklu drajeler 20’li ambalajda hazırlanıyor ve fabrika satış fiyatı 8 YTL. Bebek şekerini internetten ya da nikah şekeri satan hemen her dükkandan alabilirsiniz. Süslemeli modellerden alacaksanız, bebek şekeri siparişini doğumdan bir iki hafta önce vermek en iyisi. Bazı dükkanlar istenirse şekeri doğum yapılan hastaneye ya da eve de getiriyorlar.

Harun Bozkurt (Merhaba Pasta Sanatı İstanbul Cevahir Mağazası Sorumlusu):

Satışları nikah şekerini geçti

Bebek şekerini son iki yıldır yapıyoruz, nikah şekerinden daha çok gidiyor. Nikah şekeri yazın satılırken bebek şekeri yıl boyunca alınıyor. Nikahta adetler 200-500 arasıyken bebek şekeri bizden 10 adet bile alınabilir, fakat genellikle sipariş 50-100 adet arasında. Fiyatlar 1 lira 20 kuruştan 7,5 liraya kadar çıkabiliyor. Mıknatıslılar, resim çerçevesi, çanta şeklinde olanlar, kalpli kutu gibi birçok çeşidimiz var. Bunlardan kalpli modeller, patik ve biberon en çok tutulanlar. Çikolata çeşitleri, süs gibi başucu objeleri de çok gidiyor. Kimileri mevlitte özel tasarım istiyor, bunlar genellikle tüllü ya da nazar boncuklu modeller olabiliyor. Bizim mağazamızdan yılda ancak 100 kadar çifte nikah şekeri satılırken 700’ün üzerinde bebeğe şeker hazırlanıyor.

10 yılda yaygınlaştı

Bebek şekerinde en az 10 adetlik sipariş alıyoruz. Genelde 30 veya 50 adet isteniyor. Fiyatlar 75 kuruştan 2 liraya kadar değişiyor. 60 kadar bebek şekeri çeşidimiz var. Genellikle komşularında görerek soran çok oluyor. 45 senelik nikah şekeri mağazasıyız, bebek şekeri ise son 10 yıldır var. Yılda 5 bin kadar bebeğe şeker veriyoruz. Model olarak genellikle polyester bebek bibloları grubu çok kullanılıyor. Birçokları da büyük çikolata firmalarından hazır olarak geliyor.

Pusetli Bebek Şekeri

Pusetli şeker çok satılıyor

Nikah şekeri sezonluk, bebek şekerine yıl boyu ilgi var. Bebek şekerinde biblolu, fotoğraf çerçeveli şekerler, kutular, mumluklar gibi modellerimiz bulunuyor. Pusetli şekerler ya da resim çerçevesi çok satılıyor. Çikolatalı bademler de tercih ediliyor. Müşteriler kalıcı olan şekerleri seviyorlar, bu yüzden mıknatıslı olanlar çok tutuluyor. En az 100 adet sipariş alıyorum, siparişleri genellikle iki üç hafta önceden alıyoruz ve modelleri kendimiz imal ediyoruz.

Çemrek Nikah Şekeri Bursa’da Cumhuriyet Caddesinde

Adres: Cumhuriyet Cad. No 178/1  Osmangazi / BURSA

 Facebook: https://www.facebook.com/CemrekNikahSekeri

Twitter: https://twitter.com/#!/Cemrek_Nikah_Se

 Online Alışveriş için www.cemreknikahsekeri.com

Kaynak:Hurriyet.com.tr

Çemrek Stil&Blog

Bir önceki yazımız olan 2011/2012 Sonbahar Kış Milano Moda Haftası başlıklı makalemizde kadın, kadın modası ve milano moda haftası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>