DOĞRU GELİNLİĞİN YOLU DOĞRU KUMAŞTAN GEÇER

 

DOĞRU GELİNLİĞİN YOLU DOĞRU KUMAŞTAN GEÇER

 

Gelinliğiniz muhtemelen en pahalı kıyafetlerinizden biri olacak. Bu yüzden doğru tercihi yapmak çok önemli. Doğru bir gelinliğin yolu ise doğru kumaşı bulmaktan geçer. Dikkate almanız gereken birçok detay var; kalitesi, ağırlığı, rengi, duruşu, hassasiyeti vs. unutulmaması gereken en can alıcı nokta ise ne kadar çok öderseniz o kadar iyi kalitede kumaş alırsınız.

Hayır, bu yanlış oldu! Kumaşa ne kadar çok yatırım yaparsanız, gelinliğiniz o kadar uzun yıllar kalıcılığını korur. İşlemeli kumaşlarla birçok kombin yapabilir ve kendi stilinizi yaratabilirsiniz. En iyi ve en kaliteli işlemeler ipek ve ipek jorjet kumaşlar üzerinde duruyor. Ayrıca son günlerde polyester ve birçok viskos kumaş da tercih ediliyor. İşlemeli kumaşları alırken arka tarafına dikkatlice bakın. Sağlam bir şekilde işlendiğinden emin olmalısınız.

En iyi kaliteli işleme materyali ise cam ya da kristallerdir. Hem kurutemizlemede sorun olmazlar hem de kolay kolay zedelenmezler. Plastik inci ve boncuklar kolayca eriyebilir. Eğer işlemelerin materyalinden emin değilseniz, ufacık bir kumaşı kurutemizlemeye verip test edin. Eğer eriyorlarsa işlemeler plastiktir. Bunların yanı sıra swarovski kristalleri kalite açısından oldukça yüksektir. Üstelik renk ve şekil açısından da birçok seçenek sunuyor. Unutmayın, işlemeli kumaşların fiyatı işleme sıklığına göre değişiklik gösterir.
Dantellerde ise malzemesine göre kalite ve fiyat açısından farklılıklar görülür. Günümüzde en iyi danteller Fransa, İtalya ve İsviçre’de üretiliyor. Asya’dan da gelen fantastik danteller bulunmuyor değil. Fransız danteli aralarından en meşhurları. Fiyatları ise dantel işlemenin fiyatına göre değişiyor. Genellikle çiçek desenli oluyor ve tüm tasarım içinde renk ve ton farklılıkları yapılıyor. Çok uygun fiyata dantel bulabilirsiniz. Fakat Fransız danteli kadar narin ve hafif olmayacaklarını bilmelisiniz. İpek ve dantelde bile bu kadar detay ve karmaşa varsa iş organze, krepe ya da şantuk gibi kumaşlara gelince ne olacak? İşte kısa kısa kumaşlar…

İPEK
En fazla tercih edilen, en yüksek fiyata sahip, en havalı kumaş. İpek, yumuşak ve soft bir hissiyat verir. Doğal bir kumaş türüdür. Saten, şantuk, şifon, organze gibi kumaşlarla birleştirilir.

SATEN
İpekten sonra en fazla tercih edilen gelinlik kumaşı. Bir tarafı parlaktır. Havalıdır. Sade ve şık bir stil yaratır.

DUCHESSE SATEN
Satene kıyasla fiyatı daha uygundur. Sentetik liflerden oluşur.

ŞANTUK
İpek ya da pamuğun dokunmuş halidir. Biraz serttir.

ŞİFON
Soft, transparan, giyinmesi rahat… Şifon, hem ipekten (daha pahalı) hem de suni ipekten (daha uygun) elde ediliyor. Transparanlığına bağlı olarak kullanım alanı değişiyor. Genelde yakalarda, kollarda ve etek kısmında tercih ediliyor.

TAFTA
İpek ve sentetik liflerden elde ediliyor. Ağır bir duruşu vardır.

TÜL
İpek, suni ipek ya da naylondan elde ediliyor. Genelde duvakta kullanılıyor.

ORGANZE
Tüle çok benzer. Fakat daha ince ve uçuşan bir kumaştır. İpekten ya da sentetik materyallerden elde edilir.

JORJET
Krepe yüzeyli ipekten ya da polyesterden elde edilir. Hafiftir, ince ve saydamdır.

Kaynak:Wedding

 

Çemrek Nikah Şekeri Bursa’da Cumhuriyet Caddesinde

Adres: Cumhuriyet Cad. No 178/1  Osmangazi / BURSA

 Facebook: https://www.facebook.com/CemrekNikahSekeri

Twitter: https://twitter.com/#!/Cemrek_Nikah_Se

 Online Alışveriş için www.cemreknikahsekeri.com

Çemrek Stil&Blog

Bir önceki yazımız olan DÜĞÜNLERDEKİ “EN ŞEKER” DETAYLAR başlıklı makalemizde bonbon nikah şekeri, çikolatalı badem nikah şekeri ve damat hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>